Zahrada může mít charakter okrasný i užitkový


Lidskou přirozeností je budovat kolem sebe útulné prostředí, v němž se cítí příjemně, spokojeně, kde lze snadno relaxovat a odpočívat. Svá obydlí se snažíme přizpůsobit vlastním potřebám, některým vyhovuje konzervativní styl a způsob života, jiní se přiklání k inovacím, zejména technického rázu.
modrá skalnička
Je tomu tak i na zahradách a parcelách určených k odpočinku, v okolí rodinných domů, i rekreačních chat a chalup. Ty mohou mít charakter ryze účelový pro pěstování ovoce a zeleniny, anebo plnit funkci estetickou a okrasnou.

Skalky a skalničky

V polovině 60. let minulého století se moderním trendem začalo stávat budování malých terasových svahů osázených skalničkami. Základ tvořila navážená zemina a na toto podloží se pokládala vrstva substrátu nebo pískové drtě, rašeliny, případně směsí kyselých či zásaditých zemin pro jednotlivé druhy rostlin.
Svah byl zpevněn křemičitými balvany a takto upravený terén bylo možno poměrně jednoznačně nazvat skalkou. Povrch navážky skutečně pokrývalo velké množství balvanů, což vytvářelo dojem menšího skaliska, kde se tu a tam objevil trs teplomilných rostlinek, které milují přímé sluneční světlo.
netřesk tlusticovitý

Pěstování skalniček se vrací do módy

V současné době se budování teritorií pro skalničky opět vrací do módy, tato nevšední záliba trochu ustoupila do ústraní zejména na přelomu 80. s 90. let, kdy se lidé začali orientovat na budování kariéry a přijímali často vzory ze zemí západní Evropy a ze Spojených států, kde dominovaly bezúdržbové okrasné záhony s mulčovací kůrou v kombinaci s jednoduchým hladkým povrchem travnatého porostu. Dnes jsou skalničky opět v oblibě zahrádkářů a milovníků přírody a jejich krásu objevují i mladší generace, které se inspirují z přírodních scenérií masivů dolomitů, alpských terénů, štítů Vysokých Tater, a mnoha dalších vysokohorských terénů.