Průmyslové oleje jako takové se vyrábí v opravdu velkém množství variant. Co je však všechny definuje, jsou jednotlivé vlastnosti. Mezi ty nejznámější patří například hustota a dále pak kinematická viskozita při určité teplotě. U průmyslových olejů se stanovuje kinematická viskozita pro teplotu čtyřiceti stupňů Celsia. Pokud by vás zajímala viskozita v jiné teplotní hlavně, je dobré znát závislosti, se kterými se viskozita mění. Díky tomu je možné navrhnout optimální výběr oleje, který bude dané aplikaci vyhovovat.
Jak je to s hydraulickými kapalinami?
Pro provoz strojů či různých strojních částí se využívají zejména kapaliny spadající do viskozitní klasifikace dle ISO 3448. Nejčastějšími jsou pak tyto hodnoty:
- 22
- 32
- 46
- 68
Právě hydraulický olej HM 46 se využívá takřka nejvíce. Jedná se totiž o standardní hydraulickou kapalinu, kterou je možné využít ve velkém spektru aplikací. Možná vás zajímá, co znamená označení HM. I to totiž často můžete vidět v sortimentech těchto kapalin. Zatímco číslo za kapalinou označuje zpravidla již zmíněnou kinematickou viskozitu, v případě označení písmeny to znamená něco jiného. Například varianta HM je hydraulický olej s protiotěrovou přísadou, a proto se bude hodit především pro aplikace, kde se očekává vyšší otěr součástí. Existují však i jiné varianty, jako například kapalina HH, která je charakteristická tím, že je neaditivovaná. Naproti tomu označení HL je charakteristické pro kapalinu o stejných vlastnostech, avšak již s přísadou proti oxidaci a korozi.
Jak tedy vidíte, abyste měli jistotu v tom, co pro své aplikace bude nejlepší, určitě si nechejte poradit specialisty. Jen tak můžete vybrat opravdu kvalitní kapaliny, které pro dané aplikace budou sloužit opravdu nejlépe. Výběr je nadmíru důležitý a závisí na něm úspěch vámi navrženého obvodu či správná funkce spravovaného zařízení.