Každý z nás se někdy dostane do situace, kdy musí spočítat nemalou sumu peněz v různě velikých nominálních hodnotách. Tak jako tak jedná se o občas náročnou činnost, hlavně pokud jí chcete stihnout co nejrychleji. Jak tedy postupovat?
Co se týče bankovek, není to zas až tak složité. V tuto chvíli nemáme bankovky nižších nominálních hodnot než 100Kč. Ideální je dělat si hromádky po 1000Kč. Další variantou je pak seřadit si bankovky podle jejich hodnot a poté někam vedle na papír sečíst hodnotu celkovou. Bohužel tento postup je výrazně zdlouhavější a pokud nepotřebujete konkrétní zápis o oné hotovosti, je mnohem jednodušší první ze zmíněných variant. Dobré je v takovém případě využít matematické metody výhodného sčítání. Pokud se tedy jedná o české bankovky, máme nejjednodušší možnost do tisícikoruny kombinací dvou „pětistovek“, dále 5x 200Kč a 10x100Kč. Praktickou skladbou je také 500Kč, 2x200Kč a 100Kč.
Kovové mince jsou pak trošku záludnější oříšek. Bohužel mají spousty vlastností, které nejsou pro jejich součet úplně výhodné. Do hodnoty 10Kč jsou vyrobeny ze stejné slitiny a tím pádem jsou na první pohled velice podobné, vyjma pětikoruny, která je větší a odlišuje se velmi výrazně i svým vzorem. Pro součet mincí je ideální buďto již zmíněný postup, kdy si zaznamenáte bokem na papír počet jednotlivých druhů mincí, nebo takzvaný sloupkový systém. Pro třídění můžete využít buď složitého manuálního přebírání, nebo důmyslných zařízení, která vám dokáží peníze sami roztřídit. Stačí teoreticky i karton s výřezy přesně podle průměrů jednotlivých druhů. Pokud se rozhodnete pro sloupečky, je vhodné si udělat zvlášť sloupečky pro stokoruny a zvlášť pro desítky.
Ve výsledku je velmi praktické si někam výsledné číslo napsat, jelikož podle Murphyho zákonů to velmi rychle zapomenete a celý proces byste museli zopakovat od začátku a to skutečně není ani v nejmenším hezká představa.