Jistě každého z nás fascinují. Jsou krásní, barevní a neodolatelní. Ano, hovořím o exotických zvířatech. Exotická zvířata se odlišují svým chováním od těch domácích klasických zvířat, která mi známe. Do kategorie exotických zvířat můžeme začlenit tropické ptáky, plazi, velké kočkovité šelmy, opice či mořské ryby. V minulosti jsme tato exotická zvířata vídali hlavně v zoologických zahradách, ale doba pokročila a my si je postupně pořizujeme domů a chceme si je zdomestikovat a mít je jako domácí mazlíčky. V tomto ohledu jsou však přísná kritéria ze strany krajské veterinární správy. Také chov těchto zvířat vyžaduje speciální péči, znalosti, finanční prostředky a také čas, abyste se mohli svým exotickým miláčkům věnovat. Chov exotických zvířat může být pro někoho výzva, ale pozor, nese s sebou také nějaké nároky.
Například někteří tropičtí ptáci či plazi potřebují jistou úroveň tepla, světla a vlhkosti. To vše musíte pro svůj chov brát v potaz. Opice, či další exotičtí savci zase potřebují dostatek prostoru. Mimo určitého prostoru a životních podmínek, je také potřeba zajistit správnou a kvalitní stravu, která je pro daného jedince přirozená.
Bez správných podmínek a stravy, nebo vystavení stresu může dané zvíře také uhynout. S tím, jak se rozvíjí a roste poptávka po exotických zvířatech, taky roste černý a nelegální trh. Ten vzniká proto, že se začínají pokládat etické a také ekologické otázky, ohledně chovu daných exotických zvířat. Bohužel spoustu lidí tyto otázky netoleruje a tajně, respektive nelegálně si pořizuje některé exotické druhy, i když pro ně nemá dostatečný prostor, znalosti, finance apod. Jedná se nyní hlavně o kočkovité šelmy. Znám dost lidí, kteří doma chovají například pumu. Mě osobně to přijde nepřirozené jak pro člověka, tak také pro daného majitele. Kočkovité šelmy nejsou zdomestikované a jsou v nich pudy a touha lovit. Bojím se, že na to někteří majitelé těchto šelem brzy doplatí.