Pažitka, celým názvem pažitka pobřežní, známá také pod názvem šnytlík, patří mezi jednoděložné rostliny. Tato bylinka obsahuje vysoké množství vitamínu C, dále také provitamín A, vitamín B2, nebo minerální látky, jako je například vápník nebo železo. Pažitka se sází na jaře a sklízí se až několikrát do roka, nejlépe vždy když listy dosáhnu délky 15 centimetrů.
Bazalka
Bazalka pravá, bylinka původem z Indie, se do Evropy dostala až v 16. století. Kvete od června do září a pěstuje se především kvůli jejímu vysokému obsahu silic. Dorůstá do výšky 30 až 50 centimetrů a většina odrůd má typické citrónové aroma. Bazalka se vysévá během dubna, kdy již nehrozí přízemní mrazíky.
Petrželka
Petržel listová-kudrnka obsahuje především silice, které pomáhají například se zažíváním, nebo křečích hladkého svalstva. Dále obsahuje provitamín A, vitamíny B, C, E a mnoho minerálních látek. Vysévá se v srpnu a září a její listy lze sklízet i v zimě.
Meduňka
Meduňka lékařská byla původně rozšířena ve východním Středozemí a v Malé Asii. Jak již její název napovídá, má meduňka léčivé účinky a to že například snižuje stres, nebo pomáhá při problémech se zažíváním. Meduňka se vysévá v průběhu března, nejlépe na slunných místech s půdou bohatou na živiny, proto je vhodnější pěstovat meduňku na záhonech než v květináčích.
Máta
Máta peprná je bylinka, která se může sázet buďto na jaře během března, nebo na podzim v září a to do vlhké půdy, jelikož je to bylinka velmi náchylná na sucho. Máta obsahuje silici zvanou mentol, která má blahodárné účinky na trávicí soustavu. Dále pomáhá v bojích proti křečím nebo nadýmání.
Koriandr
Koriandr setý se již mnoho let využívá v gastronomii jako koření a v lékařství. Obsahuje především silice a skupinu vitamínů B. Koriandr můžeme vysít od jara až do podzimu na slunné a vzdušné místo. Není náročná na pěstování, jediné na co je náchylný, je mráz.