Pokud máte zahradu u domku, nepřemýšleli jste někdy o tom, že zakoupením stromečku v kontejneru vlastně nejen, že můžete pořídit skvělou vánoční dekoraci, ale ještě vám pak může posloužit jako výsadba do zahrady? Stále více lidí si tuto skutečnost uvědomuje a pořizuje si spíš, než řezaný stromek, tak živý v květináči. Sice je třeba mu věnovat pořádnou péči, aby mohl posloužit dál, ale je pravdou, že další rok si jej lze vyzdobit venku. Péče o něj není zase tak složitá, že by ji někdo nemohl zvládnout. Určitě potřebuje přiměřenou zálivku, hnojení, a pokud v květináči bude delší dobu, tak možná bude nutné váš skvost i přesadit.
Zimní spánek
Je to sice trochu úsměvné, ale je to skutečnost. Dřeviny jsou uzpůsobené tak, že dokážou skvěle přežívat v kterémkoliv ročním období. V zimě upadají do vegetačního klidu, a pokud chcete, aby vám stromeček posloužil na zahrádce, tak jej nesmíte za žádnou cenu probudit. Sice se můžete s ním potěšit během vánočních svátků, ale nesmíte překročit určitou hranici, jinak by vaše snaha byla naprosto marná. V teplejším pokoji by neměl zůstávat déle jak tři dny. Pak samozřejmě vydrží na balkóně, zahradě nebo terase nazdobený klidně celou zimu.
Jak se správně postarat o stromeček v květináči:
– Musí být umístěný v polostínu, přímé slunce a horko mu bude rozhodně vadit.
– V bytě ho postavíte co nejdál od topení.
– Místnost by měla mít okolo 20°C a vlhkost by měla přesahovat 50 %, to moc nevypadá na podmínky pro naše bydlení nebo soužití se stromkem. Proto v našich podmínkách může být maximálně 3 dny.
– Substrát by měl být pouze vlhký a v misce nesmí stát voda.
– Prospěje mu postříkání vody rozprašovačem na jehličí.
– Pokud bude venku, je třeba ho chránit před prudkými mrazy, hlavně aby nepromrzly kořeny.
– Vršek můžete zakrýt slámou nebo jiným možným způsobem.
– I když bude venku, musíte mít na paměti, že ho nádoba omezuje v pití vody, tak je třeba ho stále zavlažovat, abyste jej na jaře mohli posadit na vhodně vybrané místo ve vaší zahradě.